Ahoj všichni! Šablony pro WordPress v roce 2014

Tak a první článek je tady. V titulku jsem si záměrně vypůjčil název výchozího wordpressového článku každé české instalace (přidejte si do povinné četby blog autora Separatista.net). První článek by měl nabídnout nějaké to shrnutí světa wordpressových šablon v počátcích roku 2014, neboli aktuální stav toho, jak se to se šablonami má co do množství, šíře nabídky, kvality a dalších aspektů. V budoucích článcích se už pak vrhneme na konkrétní kousky, respektive budeme prostě doporučovat to nejlepší, co se ve WordPress universu zrovna vyskytne. Pokud byste rádi více informací o samotném webu ŠablonyWP.cz, sepsal jsem pro Vás takové shrnutí na samostatné stránce O webu.

Nyní už k tomu, co se aktuálně nabízí.

Volně dostupné šablony

Začneme tím, o čem na tomto webu moc psát nebudeme. Ne, že by bezplatné šablony za nic nestály, to není tak úplně pravda, ale pokud něco někdo dělá zadarmo, pak bohužel rychle mizí motivace na práci pokračovat, dál ji rozvíjet a především dělat věci do posledního detailu, rozloučit se můžete také s podporou a podobně. Neříkám, že to platí vždycky, ale bezplatné šablony jsou prostě a jednoduše méně kvalitní, většinou stavěné jen na základní WordPress obsah, neumí (nativně) překlady a podobně. Bezplatné šablony se objevily v podstatě hned po vzniku WordPressu jako vůbec první, mají proto za sebou už nějakou tu historii a je jich fakt hodně. Ještě pár let zpátky placené šablony ani moc neexistovaly.

Výhody bezplatných šablon (na anglickém Internetu hledejte „free wordpress themes“) jsou celkem jasné. Především jsou, překvapivě, zadarmo. Nic vám tedy nebrání zkusit jich třeba dvacet, než naleznete svou vyvolenou. Další výhodou je většinou celkem snadná upravitelnost v kódu, stále to sice vyžaduje řadu znalostí ze světa kódování i PHP na WordPressu, ale šablony jsou většinou jednodušší a není je ani tak složité upravit (bohužel neplatí pro ty kvalitnější).

WordPress šablona Twenty Fourteen

Bezplatné šablony jsou k dispozici na řadě různých webů, ale to nejlepší nabízí podle mého názoru přímo WordPress.org. Šablony tam totiž procházejí relativně přísným filtrem a tak se tam ocitnou jenom ty nejlepší. Většina z nejpopulárnějších v podstatě umí totéž, co lepší prémiové šablony, umí se nechat přeložit pomocí (českého btw) poEditu, jsou responsivní a podobně. Není jich sice nějak moc, ale určitě se v nich dá vybrat. Můžete se ovšem vsadit, že s tou vaší šablonou najdete po světovém Internetu deset tisíc, možná sto tisíc, dalších webů. Moc se nelekejte ani toho, že v náhledu na WordPress.org vypadají šablony všelijak, WP používá svou výchozí instalaci pro všechny a většina šablon do ní prostě nesedí. Zapomínat není dobré ani na výchozí šablony dodávané přímo s WordPressem, jmenují se Twenty Twelve, Twenty Thirteen a Twenty Fourteen (podle toho, kdy se ve WP objevily). Responsivní jsou všechny a zejména poslední dvě stojí za zvážení, pokud se s designem nechcete vůbec otravovat.

Abych se přiznal, moc dalších zdrojů kvalitních free šablon neznám. Celkem hezké jsou na WPExplorer (je jich ale málo), naopak ty typicky špatné a škaredé si můžete prohlédnout na themesBase.com. Úplně špatně nevypadá ani Simple WP Themes, občas o WordPressu dokonce napíše třeba i Forbes.

Premium šablony

Prémiové šablony budou hlavní náplní tohoto blogu. Masověji se začaly objevovat někdy kolem roku 2008, do té doby se téměř výhradně vytvářely bezplatné wordpressové šablony (a pamatuji si, že existovalo dokonce řádově více rozsáhlých katalogů, než jsem našel dnes) a koncept platby za šablonu do open source redakčního systému byl relativně nepoužívaný. Dávalo to smysl, protože jen rok dva zpátky (od roku 2008) neuměl WordPress o mnoho víc, než vidíte v demu free šablon na WordPress.org. Nicméně pak se ve WordPressu začaly objevovat funkce, které umožnily tvorbu webů nad rámec klasického blogu. Statické stránky uměl WordPress už dávno, ale v kombinaci s možností tvorby vlastních menu, uživatelských typů obsahu (tvorba dalšího typu obsahu mimo příspěvky a stránky) a také stále pokročilejšími pluginy bylo naráz možné vytvořit mnohem komplikovanější stránky poplatné trendům tehdejšího (a dnešního) webu.

Postupem času se v prémiovém universu objevily spousty vývojářů, kteří začali s různými úspěchy do tohoto světa pronikat. Nechci zde vyjmenovávat všechny, tak zmíním jen některé zástupce současného trhu se šablonami. Je jich samozřejmě mnohem více, tak to berte jen jako ochutnávku do začátku. Většina prémiových šablon je dneska responsive a jsou kompletně nastavitelné v administraci. Větší tvůrci mají už svoje vyvinuté frameworky pro administrační rozhraní, což ještě dále zjednodušuje úpravy. Problém nastává v momentě, kdy chcete šablonu trošku více ohnout, ale to tady řešit nechceme.

Šablona Vertex na Elegant Themes

Mezi nejznámější patří určitě WooThemes, vznikly právě v tom „kritickém“ roce 2008 a aktuálně nabízejí něco přes 70 šablon a jsou typickou ukázkou toho, jak by se to mělo dělat. Mají svůj vlastní framework pro konfiguraci šablon, šablony umí snad všechny možné typy obsahu na webu (příspěvky, stránky, portfolio, …) a k tomu ještě WooThemes vrtá do pluginů a vytvořili asi nejlepší eshopový plugin pro WordPress – WooCommerce, který je zdarma a prakticky všechny jejich šablony jej podporují (takže na nich postavíte i jednoduchý eshop). Kromě celkem přestřelené ceny za jednu šablonu se můžete stát i členy jejich klubu, kde máte automaticky přístup ke všem šablonám. V ceně je (to platí víceméně obecně) také kvalitní podpora v případě potíží. WooThemes je také typickou ukázkou toho, že tento web nepíšu kvůli provizím z affiliatu, svůj program totiž před časem kvůli velkému množství podvodů zrušili. Bohužel si ale uvědomují svoji cenu a šablony ani klub nejsou nejlevnější.

Mezi další zajímavé tvůrce patří Elegant Themes, jsou o poznání levnější, ale jinak jsou šablony velice kvalitní. Ať už po stránce designu, nebo administrace. Aktuálně mají skoro devadesát šablon, mají hezkou administraci, shortcody pro vlastní obsah, jsou přeložitelné a podobně. Prostě docela kvalitní práce. Přitom členství pro klasické uživatele stojí jen 39 USD ročně, pro developery pak 89 USD a doživotní neomezené celkem slušných 249 USD. Dále mrkněte taky na WPZOOM, Templatic, themefuse nebo třeba zajímavý AppThemes, kde na WordPressu vytvořili šablony třeba pro bug tracker nebo zákaznickou podporu (a pak že to nejde). Tvůrců jsou samozřejmě mraky, ale my je budeme řešit až u konkrétních šablon.

Mimo tyto „velkotovárníky“ ve světě prémiových šablon existují i tržiště, na kterých mohou své šablony prodávat méně velcí tvůrci. Ne, že by byly jejich schopnosti o cokoli horší, než jsou schopnosti tvůrců výše, možná právě naopak. Na těchto tržištích pak najdete kousky zdárně technicky převyšující i šablony od velkoautorů. Je potřeba trošku hledat, ale dá se to a výsledek může být perfektní. Tržišť je více, ale celkem bezkonkurenčně nejvyšší podíl má ThemeForest, kde už jsou skoro 4 tisíce prémiových šablon různé kvality. Na odkaze najdete šablony pro WordPress sařazené dle prodejů, což je i trošku měřítko kvality. Na ThemeForestu platíte buď za konkrétní kousek a nebo si dobijete kredit, který pak utrácíte za co chcete v rámci celé sítě tržišť (mají i pro kód, video,…).

WordPress frameworky

Frameworky se ve WordPressu objevily poměrně nedávno, ale nebojte se, je to celkem jednoduché. Existují vlastně dva druhy frameworků. První, který na tomto webu moc řešit nebudeme, slouží jako taková zásobárna kódu pro tvůrce šablon. Představte si jej třeba jako hotovou stránku nastavení, kterou jen přesunete do vaší nové šablony a spolu s pár řádky tak implementujete do nové šablony nastavení v administraci, jako to má většina prémiových šablon. Stejně to funguje pro jiné části šablon, které se vývojářům hodí. Takové frameworky slouží ale víceméně jen developerům a pro ty zde (bohužel) nepíšu.

Druhou skupinou jsou frameworky ve formě jakýchsi überšablon, jež v sobě nesou všechny funkce a možnosti a tvůrce šablon pak využívá ty, které se mu do šablony hodí a postaví na ní svou vlastní novou šablonu. Nemusí se přitom držet vzhledu mateřské šablony, bude jen používat její části a z toho složí hezkou a funkční šablonu. Takových frameworků se v poslední době vyrojilo celkem hodně a počítají také s různou úrovní znalostí kódu a tvorby šablon ze strany uživatele. Existují totiž frameworky v podstatě pro začátečníky, na kterých si sami kousek po kousku naklikáte novou šablonu, vyberte moduly, určíte vzhled a podobně. Na druhé straně barikády jsou pak polomanuální frameworky, které jen přináší potřebnou funkcionalitu ve formě mateřské lodi a zbytek si na ní developeři už vytvoří.

Nabídka šablon na Genesis Frameworku

Začnu druhou skupinou, zde jsem si oblíbil hlavně jeden framework, v současnosti považovaný za špičku, zvaný Genesis Framework. Jde o jeden z těch, který přenechává většinu práce developerovi, ale v případě Genesis Frameworku to moc nevadí, protože šablony na něm založené jsou k dispozici přímo na webu, a to jak od tvůrců frameworku, tak od třetích stran. Šablony jsou tam hezké a hlavně jsou pro, frameworku znalé, hezky upravitelné. O Genesis určitě ještě napíšu článek, prozatím vás jen odkážu na naši vlastní češtinu, kterou jsem k němu vytvořil. Pokud vás u Genesis Frameworku nezaujme ani jedna šablona, existuje ještě hezké řešení, kde si ji můžete dokonce vytvořit sami, jmenuje se Dynamik.

Kromě Genesis existuje ještě celá řada frameworků, některé jsou zaměřené více na designéry (takže nemusíte vůbec do kódu), v některých si poskládáte web úplně sami a tak dále. Budeme se jim věnovat ještě v dalších článcích, zatím mrkněte třeba na Headway, Thesis nebo PageLines.

Vlastní šablony

Poslední skupinu šablon zmíním jen na okraj. Hotové šablony (ať už bezplatné nebo prémiové) mají samozřejmě svá omezení, zejména tehdy, dojde-li na lámání chleba. Tím myslím hlavně nutnost úprav na míru, dodatečné funkce a podobně. Se šablonami se samozřejmě pracovat dá, ale zejména ty složitější jsou občas tak komplikované, že to trvá násobně déle, než u šablony na míru. A to se ještě úprava nemusí úplně podařit. Některé šablony umí i vlastní CSS definice nebo třeba PHP v hlavičce / patičce, ale to je záplata jen pro jednoduché úpravy. Problém docela elegantně řeší výše popsané wordpressové frameworky nebo child šablony, ale to už vyžaduje onu nezbytnou znalost HTML, CSS a okrajově i PHP. Takže zjednodušeně, na vlastní šablony nutně dojde řada tam, kde požadujete opravdu web na míru, chcete mít možnost ovlivnit jeho podobu (a to do posledního pixelu), chcete mít nějaké méně obvyklé funkce a tak podobně. Rozhodně si ale zkuste nejdřív projít přes free / premium šablony, hezky se naučíte s WordPressem a pochopíte, co je pro vás vlastně ideální.

Odebírat novinky

Chcete dostávat novinky ze světa šablon přímo do e-mailu? Přihlaste se k odběru!

Komentáře

    • Jakub Machala říká

      Díky za pochvalu. Jsem rád, že se líbí a aktuálně připravuji s radostí další. Tak snad nezklame :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *