Genesis Framework – postavte si web dle gusta

V našem tažení za nejlepšími řešeními pro WordPress si neodpustím začít mým nejoblíbenějším. Rovnou přejdu k věci a povím vám, že se jedná o Genesis Framework, který je takovým hybridem mezi all-on-one wonder prémiovou šablonou, kde nemusíte napsat ani řádku. A mezi druhou stranou barikády, kdy si šablonu postavíte cihličku po cihličce (neproporcionální písmenko po neproporcionálním písmenku) přesně dle gusta. První varianta nevyžaduje samozřejmě téměř žádné znalosti kódování, ať už HTML nebo PHP s WP funkcemi, ale za to je vykoupená tím, že jste prostě a jednoduše závislí na nabídce funkcí a vzhledu šablony. Druhá varianta pak sice umožňuje vše dle přání, ale zase vyžaduje znalosti HTML(5), CSS(3), jQuery, PHP, WP funkcí na úrovni pokročilý – expert, což je pro neznalé asi slušná, respektive nemožná, nálož. No, jak se říká v angličtině, „cut the crap“ a přejdeme k věci.

Genesis Framework není hotová šablona připravená k naplnění, jako jste zvyklí u jiných prémiových řešení, ale není to ani nedodělaný kus kódu. Představte si to celé třeba jako auto. WordPress je jeho motor, Genesis pak karoserie a šablony na něm postavené jsou vlastně barvou té karoserie (ok, tohle jsem ukradl přímo z jejich webu). Základní možnosti a vlastnosti hezky popisuje stránka Features na webu frameworku (mimochodem se nelekejte adresy StudioPress.com, je to název firmy, co framework dělá). Na Genesis je super, že za vás vyřeší řadu věcí, které byste jinak při vývoji šablony desítky a desítky hodin bastlili sami. Jak to nakonec sami říkají, jeho kód je skvěle optimalizovaný (neboli SEO pozitivní). Z frameworku padá optimalizovaný kód, myslí se na strukturu, řeší se microdata (třeba pro identifikaci autorství ala Google Authorship) a vůbec se prostě o výstup nemusíte moc starat. Nepleťte si to se SEO jako takovým, Genesis Framework za vás jen pořeší on-page, neboli kód generovaný šablonou (frameworkem).

Výčet pozitiv může pokračovat, já to trošku zkrátím, protože zbytek najdete na zmíněné stránce Features. Ale Genesis Framework plně podporuje HTML5, takže generuje moderní kód a hlavně, automaticky počítá s responsive weby, takže s tím nejsou opletačky. Pak tam píšou něco o neomezené podpoře, licenci, konfigurovatelným widgetům, optimalizaci rychlosti, důvěryhodných developerech a tak, nicméně tady půjde trošku vlastní cestou.

Na Genesis Frameworku je super, že kromě možnosti stavět vlastní řešení máte možnost koupit si řadu už hotových šablon. Spoustu dělá samotný StudioPress a spoustu nabízí i externí vývojáři. Zjednodušeně jsou to šablony, které za vás někdo na frameworku vytvořil, mimo jiné hezky demonstrují jeho možnosti, ale taky je samozřejmě můžete plně používat. Šablony fungují jako child theme, tj. instalujete je jakoby nad rámec frameworku. Ten tudíž zůstává nedotčený a můžete si jej dovolit aktualizovat bez rizika poškození šablony. Respektive teoreticky tam nějaký konflikt při větší aktualizaci může nastat, ale minimálně šablony prodávané na jejich webu s tím počítají. Genesis si můžete koupit samotný (dostanete framework a výchozí šablonu), spolu s child šablonou a nebo jako balíček Pro Plus, kdy máte přístup ke všem šablonám, co kdy StudioPress vydá. Dobře zvažte, co koupíte, pokud koupíte. Čistý framework stojí necelých 60 USD a šablona není vůbec špatná. Pokud vám stačí nebo na něm chcete rovnou postavit vlastní šablonu, neváhejte.

Framework s další šablonou pak stojí necelých 100 dolarů. Pokud si ale koupíte nejdřív třeba čistý framework a pak se rozhodnete i pro další šablony, dostanete solidní slevu na 34 dolarů. A to se vyplatí! Zvažte ale i plný balíček, pokud chcete webů rozjet více, docela se to vyplatí. Bude vás stát 400 USD, se slevou pro existující zákazníky pak 300 USD. Takže teoreticky koupí frameworku zvlášť pak zaplatíte se slevou jen 360 dolarů, ale ruku do ohně za to asi nedám. Já zatím kupuji šablony dle potřeby jednotlivě a už se mně to bohužel asi oproti balíčku celkem prodražuje :).

Co se na Genesis dá vyrobit

Tak především, tento web samotný běží na Genesis Frameworku a jedné z nabízených šablon. Neříkám, že je to nějaká extratřída, ale prostě a jednoduše jsem se nemusel zaobírat vývojem nového webu, trávit na tom desítky hodin s nejistým výsledkem, jestli to někdo vůbec bude číst. Místo toho jsem za 40 USD koupil novou šablonu, vytvořil hosting, nainstaloval WordPress, asi dvě hodiny si hrál s nastavením a celkem obstojný web je na světě. Neumí to všechno, ale umí to dostatek.

Kromě toho se ve frameworku jako takové fantazie při vývoji šablony meze moc nekladou. Grafiku si víceméně můžete vytvořit od základu sami a pomocí dostupných funkcí, jako jsou třeba klasické příspěvky, stránky, podpora spousty widgetů, vlastní menu a řada doplňkových věcí si celkem v pohodě poskládáte šablonu na míru. To zřejmě nebude prvoplánovým cílem většiny z vás, takže se mrkněte na dostupné šablony, z nich zhruba získáte o možnostech frameworku přehled.

Genesis Framework - Parallax ProOsobně bych vyzdvihl třeba výchozí šablonu, krásný moderní Parallax Pro pro nabídkový web, blogískový Sixteen-Nine, povedený agenturní Agency Pro, vymakaný one page Epik, univerzální Executive Pro (my jsme na něm postavili třeba web o Fortuně, jenom jsem si dodělal nový barevný styl a zmenšil slideshow, úprava na pár minut), velice zajímavý univerzální Minimum Pro, moderní blog Expose Pro či snad firemní Streamline Pro. Všechny šablony do jedné jsou responsivní a napsané pro HTML5. Je to pěkné, moderní a jak vidíte, docela široké záběrem. Takže na tom jde postavit docela hodně, až by jeden neřekl. A co je lepší, není to tak složité. Nechci tady vypadat jako ředitel planety, ale většina úprav v kódu asi pořád míří mimo záběr běžného uživatele znalého základů webu, ale takové ty základnější věci ala změna barviček, kódu a tak nejsou vůbec složité. A když přijde na lámání chleba, zkušenější developer se ve frameworku celkem rychle zorientuje a učiní potřebné úpravy.

A pozor! Neznáte-li technologii potřebné a přesto byste rádi trošku vlastní šablonky, není to zas taková utopie. Existuje zajímavé řešení Dynamik, jež umí na Genesisu naklikat novou šablonu bez zásahu do kódu. Nemám to sice otestované, ale nevypadá to zase tak zle. Zatím jsem si ovšem vystačil s dostupnými šablonami a vlastními schopnostmi. Bude to po vás sice chtít další prachy, ale za zkoušku to snad stojí.

Dalším velkým plusem Genesis je vlastně totéž, co je plusem celého WordPressu. Velká uživatelská základna. V době psaní tohoto článku na frameworku běželo něco okolo 112 000 webů, což je docela solidní. Díky tomu má docela živý support a hlavně hezky zpracované tutoriály a různé návody na základní i složitější věci. Hodně článků i částí kódu k použití najdete na jejich webu, na StudioPress.tv jsou k dispozici hezky zpracované videotutoriály a podobně. Pokud selže oficiální informační kanál, vždycky se můžete obrátit na strýčka Googla. Já jsem pár dnů zpátky takto hned z několika zdrojů našel například kód pro vložení Google Tag Manager pod <body> tag.

Jak se to administruje

Nad samotnou šablonou ještě bdí administrační rozhraní Genesis Framework. Usnadňuje hodně obvyklých úkonů, co je na webu rozumné udělat. V první řadě jde o nastavení šablony, kde si obvykle dle návodu pro konkrétní šablonu nastavíte základní věci typu výchozí rozvržení stránek, zobrazování drobečkové navigace a podobně. Pak je tu nastavení SEO, kde jsou fajn možnosti pro konfiguraci titulku, povolení nebo zákaz indexace a tak dále. Dále mohou některé šablony podporovat dodatečné moduly pro Genesis. Ty přidávají třeba slider, poslední Tweety (máme je tady na webu dole vlevo), emailový newsletter (ten máme taky) a podobné drobnosti, které nemusejí být přímo ve frameworku, ale může je šablona umět.

Zbytek konfigurace konkrétní šablony probíhá většinou ve widgetech, kde nastavíte obsah minimálně pro menu v hlavičce, sidebar na podstránkách a patičku. Dle šablon se pomocí widgetů pak dá nastavit i obsah domovské stránky nebo třeba blok pod každým příspěvkem. Toto nastavení se liší šablonu od šablony, ale koupí šablony vždy získáte celkem podrobný návod na její nastavení. Kromě toho se spolu s šablonou distribuuje i vzorový XML soubor pro import ukázkových dat. Jeho načtením tak získáte přehled o možnostech šablony, uvidíte, která stránka zobrazuje co a podobně. S trochou snahy je konfigurace šablony záležitost na dvě tři hodiny.

Čeština pro Genesis Framework

A teď ještě takový drobný bonus na konec, pro Genesis Framework jsem vyrobil český překlad, celkem jsem si na tom dal záležet a docela ho i otestoval, takže snad se bude líbit. Plánuji dělat i aktualizace, takže stay tuned. Poslední verzi naleznete na našem Github profilu ve složce Genesis. Soubory .po a .mo (v podstatě stačí jen .mo) zkopírujte do složky Genesis /lib/languages a pokud máte WP v češtině, je to všechno. Chtěl bych to samozřejmě i v samotném frameworku (jinak s každým updatem zmizí), ale nějak mě na supportu ignorují, jsme holt velmoc :). Tak si framework kupujte a ukažte, že si ten překlad v archivu taky zasloužíme.

Odebírat novinky

Chcete dostávat novinky ze světa šablon přímo do e-mailu? Přihlaste se k odběru!

Komentáře

    • Jakub Machala říká

      Jsem rád, že je k užitku :). Zatím StudioPress neupdatoval, nicméně mám v plánu vydávat aktualizace pro každou verzi :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *