O webu

Proč WordPress

Pouze pro nováčky!

Znáte WordPress? Neznáte? Jej, tak to dneska přicházíte o hodně, protože na WordPressu běží už pětina veškerých webů na planetě. Správně, každý pátý web, co navštívíte, je dneska na WordPressu. Tady mají fajn souhrn, který mluví celkem za všechno. Mezi CMS (mimo WP třeba Joomla nebo Drupal) má dokonce podíl krásných 60 % (to jest tolik, jako SMER komunisty Fica na Slovensku!). To už je solidní základna, co (veď aj Fico by mohol povedať)? Samo o sobě by to zase tolik neznamenalo, ale miliony uživatelů spolu nutně přinášejí rizika ve formě útoků na WordPress (napadnout pětinu Internetu je pro teroristy hackery prostě fajn), ale s tím se dá použitím několika osvědčeným bezpečnostních technik žít. Proč vás děsím hned na začátku? Je prostě dobré vědět, že WordPress je častým terčem útoků a proto je potřeba učinit nějaká ta opatření, především aktualizovat na nové verze, používat bezpečná hesla a dál už to stejně asi i znáte.

Množství uživatelů s sebou ale přináší také obrovské množství grafiků, kodérů a vývojářů, kteří se chtějí na WordPressu nějak podílet. A už možná tušíte, že se podílejí především na tvorbě nejrůznějších zásuvných modulů (pluginů), jež přidávají roztodivné a rozličné funkce a dále také vytvářejí WordPress šablony. No a o nich bude přesně náš web.

Proč bych měl tohle číst (sablonywp.cz)

Pro všechny!

Jednoduše proto, že není šablona jako šablona. Pro WordPress jich existují (fakt že jo) desítky tisíc a není úplně jednoduché vybrat si tu správnou. Ještě pár let zpět býval WordPress taková jednoduchá blogovací platformička a uměl zhruba tak pětinu toho, co dneska (v této době jsem s ním mimochodem začínal). Jenže, WordPress, a nejen WordPress, hlavně webdesign jako takový, udělal za těch pár let tak neuvěřitelný skok dopředu, že kdyby to mé tehdejší já vidělo, asi by tomu nevěřilo a hlavně by toho nechalo, protože by si ušetřilo mraky starostí a nutného učení. Přibyla nám spousta funkcí v samotném WP, hlavně se od blogu posunulo mnohem blíže ke klasickému CMS. Je na něm možné (a to nekecám obecně, mám to otestováno) rozjet zhruba 90 % toho, co běžný člověk na Internetu od webu potřebuje. Není to samozřejmě možné jen se šablonou a jedním pluginem, ale systém je prostě natolik tvárný, že to většinou jde. A kromě toho je na WordPress šablonu možné uplatnit všechny trendy moderního webdesignu, ajaxem počínaje, responsive pokračujíce a kdoví čím konče.

No a ŠablonyWP.cz (sorry za ten název, ale máme hezky rozebrané české WP related domény plné braku) vznikl prostě a jednoduše proto, aby za vás v té změti šablon, které na první pohled vypadají jaksi totožně, našel ty nejlepší, jež můžete použít. Teď si asi říkáte, co to, webdesignová firma (moc nezapírám, že ji mám) a bude zadarmo radit, jak si postavit web a vyšachovat se ze hry? No, jelikož mám rád upřímnost, není to tak jednoznačné. Web postavený na volně dostupné šabloně znamená pro neznalého tak či onak desítky hodin práce, má-li to vést k vytvoření pozitivního vztahu k WordPressu a jeho možnostem, vítězíme. Má-li to vést k tomu, že to v polovině vzdá a třeba nám napíše, vítězíme. Nebo pokud to skončí tak, že mu WordPress v základu s pluginy a koupenou šablonou přestane po roce a dnu (čau Kozino!) stačit a bude chtít vlastní webík na míru, vítězíme. Krom toho, a to zdůrazňuji od začátku, povede většina odkazů skrz affil daných prodejců šablon. Nebudu psát články záměrně propagující nejvýhodnější affil (nakonec to budete mít šanci sami posoudit), ale jelikož mají skoro všichni tvůrci svůj program, byl bych blbec, kdybych toho nevyužil. Prý si Češi často s oblibou produkt radši vygooglují, jen aby nenechali vydělat toho šmejda, co to pro ně ve volném čase píše. Klidně to udělejte, nevadí mi to, ale trošku vás to recenzuje :). Možná jsme v tomhle u nás vizionáři, fakt nevím, ale nic se neděje jen tak a i já (my) samozřejmě máme v tomto webu svůj zájem. Ale místopřísežně, s plným vědomím a střízlivý zde prohlašuji, že nebudu psát web za účelem maximálního výdělku z affilu či jakémukoli ždímání čtenářů. A v tom se asi hodně liším třeba od jistého hodnostáře ČR, čiže agenta Bureše.

Nic, dost bylo keců a webům, na WordPressu samozřejmě, zdar!
Jakub Machala, toho času CEO webees.cz s.r.o.